RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
(RPH)
BAHASA MELAYU
TAHUN 3
MATA PELAJARAN :Bahasa
Melayu
TARIKH : 25
Oktober 2012
MASA :10.35- 11:35a.m.
TAHUN :
3 A
TEMA : Kerjaya
TAJUK :
Kerjaya pilihan
BILANGAN MURID :24
Orang
Hasil Pembelajaran Utama (HPU)
4.0
Mengemukakan idea, pandangan dan pendapat tentang sesuatu perkara
terperinci ,tepat dan tersusun.
8.0 Menggunakan pelbagai jenis ayat
dan wacana dalam penulisan
Hasil Pembelajaran Khusus(HPK)
4.1
Mengemukakan idea, pandangan dan pendapat tentang sesuatu perkara
terperinci ,tepat dan tersusun.
8.1 Membina dan menulis perkataan
dan ayat tunggal
Huraian Hasil Pembelajaran (HPP)
Fokus Utama
4.1 Aras 2 i.
Melahirkan pandangan tentang sesuatu topik dengan jelas dan
teratur
4.1 Aras 3 i.
Menghuraikan pandangan yang dikemukakan dengan munahsabah.
8.1 Aras 3 i. Membina ayat tunggal dan ayat majmuk yang
lengkap.
Fokus Sampingan
1.1Aras 1 i) Berbual tentang sesuatu perkara yang
dialami dan dengar
dengan
menggunakan bahasa yang sesuai.
5.1 Aras 3 i. Membaca teks dengan sebutan dan
intonasi yang betul.
8.2 Aras 3 i. Membina pelbagai jenis ayat dalam
sesuatu penulisan teks.
Hasil Pembelajaran :
Pada
akhir pembelajaran murid dapat:
i.
Menjawab
soalan lisan dengan betul tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.
ii.
Melahirkan
pandangan dan menghuraikan pandangan yang dikemukakan dengan memberi alasan yang munahsabah
iii.
Menulis
tiga ayat tunggal yang lengkap berpandukan gambar
Kemahiran Berbahasa : Kemahiran Bertutur
Kemahiran Membaca
Kemahiran Mendengar
Kemahiran Menulis
Sistem Bahasa : Tatabahasa -Morfologi - Kata
Kerja
: Sebutan dan
Intonansi - Membaca dialog
pengalaman hidup
ABM :
Gambar kerjaya , Kad Perkataan, kertas mahjung ( Dialog ), lembaran kerja
Pendekatan/strategi
: Berpusatkan
guru dan murid
Kaedah : Perbincangan, penyoalan, lakonan
Nilai
: Kesyukuran,
keberanian,kerajinan , berjimat –cermat
KBKK : Menjana idea, mencatat, mencirikan,
menghubungkait
LANGKAH
|
ISI
KANDUNGAN
|
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
||
AKTIVITI
PENGAJARAN
|
AKTIVITI
PEMBELAJARAN
|
||||
Set Induksi
( 3 minit )
|
Memaparkan
Gambar kerjaya melalui powerpoint
|
1.Guru memaparkan gambar kerjaya melalui
Powerpoint .
2. Guru bertanya
kepada murd apa yang dilihat dalam gambar.
3.Bersoal jawab
tentang slaid yang dipaparkan .
4.Guru
menyatakan tajuk yang hendak disampaikan .
( Kerjaya pilihan )
|
1.Murid
memerhatikan slaid yang dipaparkan.
2.Murid menjawab
soalan yang dikemukakan oleh guru.
|
Strategi :
Berpusatkan guru & murid
Kaedah :
Penyoalan
ABM:
Powerpoint
Nilai :
Kesyukuran
KBKK:
Menjanakan idea |
|
Langkah 1
(8 minit)
|
Dialog
|
1. Guru memaparkan dialog yang ditulis di kertas mahjung .
2.Guru
mengemukakan soalan lisan
tentang dialog yang telah dibaca.
Soal jawab :
1.
Mengapakah Siti mahu menjadi
doktor gigi?
(Merawat
gigi pesakit)
2.Bagaimanakah Siti
mencapai
cita-citanya?
(Belajar bersungguh-sungguh) dBAGAIMGHSHJHJDagaiamahnahaiHA
2
|
1. Murid membaca dialog tersebut.
2. Murid berlakon watak dialog sambil membaca dialog
3.Murid memahami
dialog tersebut berdasarkan soalan
yang dikemukakan oleh guru.
|
Strategi: Berpusatkan guru &murid
Kaedah : Membaca dialog, lakonan, penyoalan , Perbincangan
ABM : Gambar , kertas A4
Nilai:
Bersyukur, Kerajinan,
Keberanian
KBKK: Menjana idea,
Menghubung
kait.
|
|
Langkah 2
(8 minit)
|
Kerjaya pilihan
|
1. Guru
memaparkan gambar-gambar
kerjaya.
2.Soal jawab
berdasarkan gambar .
3) Berdasarkan gambar
apakah nama
kerjaya?
(
Ahli bomba )
4) Apakah tugas bagi ahli bomba?
( Menyelamatkan orang dan
memadamkan
api )
5) Siapakah yang
mengajar dan
mendidik
murid ?
(
Guru )
6) Apakah tugas
guru ?
( Mendidik murid )
(
Murid-murid mengangkat
tangan berdasarkan
cita-cita
mereka .
( Petani )
9) Apakah tugas sebagai petani ?
( Menanam
sayur dan menanam padi )
10) Guru membimbing murid menyatakan bahawa kita patut bersyukur dan berterima kasih kepada petani kerana tanpa mereka ,kita tidak dapat makan nasi dan sayur-sayuran setiap hari .
|
1. Murid-murid memerhatikan gambar yang dipaparkan .
2. Murd-murid menjawab soalan yang dikemukakan
oleh guru.
3 .Murid menyatakan nilai kesyukuran, dan mengucapkan
terima kasih kepada
petani yang bersusah
payah menanam padi
untuk membekalkan
nasi kepada kita
setiap hari.
4.Murid juga menyatakan kita perlu
mengamalkan sikap
berjimat-cermat dan tidak
membazirkan nasi semasa
makan .
|
Strategi :
Berpusatkan guru &murid
Kaedah :
Penyoalan, perbincangan
ABM : gambar, kad perkataan
Nilai :
Keberanian, Kesyukuran , kerajinan, berjimat-cermat |
|
Langkah
3
( 8 minit)
|
Pengukuhan
dan pengayaan diri
|
1.Guru meminta setiap kumpulan murid menulis nama kerjaya dan tugas bagi setiap individu dalam gambar.
2.Perbincangan
antara guru dan murid.
|
1.Murid-murid
berbincang dalam kumpulan dan menyiapkan tugasan yang diberikan.
2.Kerja kumpulan
:
Kumpulan 1&2
Menulis nama kerjaya dan tugas bagi individu dalam gambar dan pilih satu kerjaya di atas dan tulis tiga ayat tentang kerjaya tersebut
Kumpulan 3&4
Menulis nama kerjaya dan tugas bagi individu dalam gambar dan pilih satu
kerjaya dan isi tempat kosong .
Kumpulan 5&6
Murid menulis
nama kerjaya dan tugasan setiap individu
berdasarkan (panduan – pilihan perkataan .) |
Strategi : Berpusatkan murid
Kaedah : Perbincangan
Nilai :
Bekerjasama ABM : Lembaran kerja
KBKK:
Mencirikan, menjana idea, menghubung kait |
|
Penutup
( 3 minit)
|
Rumusan
|
1) Guru meminta murid
membuat rumusan berkaitan tajuk yang dipelajari.
|
1) Murid membuat rumusan berkaitan dengan tajuk yang dipelajari.
Rumusan
:
1. Setiap individu mempunyai kerjaya masing-masing apabila sudah dewasa.
2.Untuk mencapai kerjaya pilihan, kita
patut rajin belajar supaya
dapat mencapai
cita-cita tersebut.
|
|
|
Cikgu, selain daripada rph cikgu boleh memasukkan aktiviti-aktiviti lain ke dalam blog cikgu ini. Selamat berusaha, take your time cikgu. Kita baru belajar berblog....
ReplyDeleteTerima kasih atas pandangan cikgu. Saya akan cuba berusaha lagi. Kita sama-sama belajar. Semoga anda juga berjaya.
DeleteCikgu jemputlah ke blog saya dan berikan komen serta jadi follower saya pula. TQ.
ReplyDeleteniniescribble.blogspot.com
Terima kasih kerana menjadi follower saya. Saya juga akan melawat blog cikgu. Kita sama-sama berusaha.
Deleteperlulah tambah maklumat lagi!!!!
ReplyDeleteSaya akan tambah maklumat kemudian. Selamat belajar.
Deletetahniah ... info yang menarik
ReplyDeleteTerima kasih. kita sama-sama belajar.
ReplyDelete